FANDOM


Wolverhampton.jpg

Centrum Wolverhampton

Midland Metro terminus, Wolverhampton.jpg

Tramwaj w Wolverhampton

Wolverhampton Princes Square.JPG

Na tym skrzyżowaniu założono pierwsze światła ruchu drogowego w Anglii

Wolverhampton - miasto w Anglii hrabstwie West Midlands Położone jest na północny zachód od Birmingham i jest drugim co do wielkości w konurbacji West Midlands, z liczbą ludności 251 432 (według stanu na r. 2004). Zachodnie dzielnice miasta, jak Bilston czy Heath Town leżą w okręgu tradycyjnie nazywanym Black Country. Miasto posiada status city.

Nazwa

Według etymologii ludowej miasto zostało nazwane na cześć Lady Wulfruny, która założyła je w 985 r. Nazwa pochodzi od anglosaskiego słowa Wulfrūnehēantūnco oznaczającego "najważniejsza zagroda lub farma". Nazwa miasta jest często skracana do “W-ton” lub “Wolves”. Jest jednym z nielicznych miast w Anglii, w których jeżdżą tramwaje.

Historia

Uważa się, że miasto założył król Mercji Wulfhere w r. 659. Wolverhampton był prawdopodobnie miejscem decydującej bitwy pomiędzy Angloasami a Duńczykami w 963r. n.e. W czasach saksońskich istniał w mieście klasztor, założony przez Lady Wulfrune i uświęcony w 994 r. Do XIII wieku, miasto rozwijało się i swe bogactwo zawdzięczało handlowi wełną. Z początkiem XVI wieku zaczął zmieniać sie charakter miasta, zaczęło ono przekształcać się w centrum przemysłu metalurgicznego, swoje siedziby założyły tu firmy produkujące klucze i zamki do drzwi, a także zakłady przetwarzające żelazo i mosiądz. W 1512 r., Sir Stephen Jenyns, były burmistrz Londynu, pochodzący z Wolverhampton, założył Wolverhampton Grammar School, która jest jedną z najstarszych działających szkół w Wielkiej Brytanii. W wieku XIX, południowo-wschodnie dzielnice weszły w obręb tzw. Black Country, nazwanego tak z powodu zanieczyszczeń przemysłowych, które pokryły ten teren czarną sadzą. W okresie rewolucja przemysłowa|rewolucji przemysłowej]] Wolverhampton rozwinęło się dzięki rozwojowi przemysłu opartego na węglu kamiennym i żelazie. W 1866 wykonano pomnik ku czci Księcia Alberta. Podczas jego odsłonięcia była obecna królowa Wiktoria, dla której było to pierwsze publiczne wystąpienie od śmierci małżonka. W Wolverhampton znajdują się, pierwsze w Anglii automatyczne światła sygnalizacji drogowej, zainstalowane w 1927 roku. Do r. 1974 należało do hrabstwa Staffordshire.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki