FANDOM


120074906 fd83eef4e0

Panorama miasta

Witham (wym. /ˈwɪtəm/) - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Essex, położone pomiędzy Chelmsford i Colchester nad rzeką Brain.

Historia

Miejsce, w którym znajduje się obecne miasto, było terenem przepraw przez bagna w czasach prehistorycznych, a dowody na zamieszkanie tych ziem pochodzą z epoki neolitu. Prawdopodobnie istniał tu punkt odpoczynku na rzymskiej drodze z Londynu do Colchester. Nazwa miasta jest pochodzenia saksońskiego i pojawia się w Domesday Book z r. 1086 jako parafia. W średniowieczu istniał tu dwór, od r. 1148 będący własnością zakonu templariuszy. W XVIII w. miasto krótko było kurortem leczniczym. 1 września 1905 miał tu miejsce poważny wypadek kolejowy - wykoleił się czternastowagonowy ekspres z Londynu, jadąc z pełną prędkością. Ponad 50 pasażerów odniosło poważne rany. Do dziś jest to najpoważniejszy wypadek kolejowy w hrabstwie.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki