FANDOM


Wey1

Port rybacki w Weymouth

Weymouth - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Dorset, przy ujściu rzeki Wey do Kanału La Manche, położone częściowo na wyspie Portland, 13 km na południe od Dorchester. Ośrodek wypoczynku letniego. Główny ośrodek Wybrzeża Jurajskiego. Miasto zamieszkuje ok. 52 000 osób. Razem z wyspą Portland tworzą gminę miejską.

Historia

Miasto powstało w XII wieku, pierwsze wzmianki pochodzą z okresu ok. 100 lat później. Weymouth rozwijał się jako port i przystań rybacka, łącznie z portem Melcobme Regis, położonym na półwyspie na północ od miasta. Prawdopodobnie tędy dostała się do Anglii epidemia czarnej śmierci w roku 1348. W r. 1530 Henryk VIII zgodził się na budowę dwóch fortów w celach obronnych. W czasach angielskiej wojny domowej ujawniono tu tzw. spisek Crabchurch; w wyniku represji zamordowano 250 osób. W czasach wiktoriańskich Weymouth stał się modnym ośrodkiem wypoczynku nadmorskiego.

Podczas igrzysk olimpijskich w r. 2012 odbywać się tu będą konkurencje żeglarskie.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki