FANDOM


Wl1a

Prowadząca Anne Robinson

Wl4a

Na planie teleturnieju

The Weakest Link (często znane jako Weakest Link, polska nazwa: Najsłabsze ogniwo) – teleturniej emitowany w Anglii przez telewizję BBC od roku 2000, "matka" cyklu podobnych programów nadawanych w 33 krajach świata. Od początku program prowadzi prezenterka telewizyjna i dziennikarka Anne Robinson.

Zasady

Do gry przystępuje dziewięciu zawodników. Program jest rozgrywany w dziewięciu rundach. W każdej rundzie uczestnicy odpowiadają na pytania zadawane przez prezentera. Po każdej rundzie (pierwsza trwa 3 minuty, kazda następna o 10 sekund krócej) drużyna eliminuje metodą głosowania najsłabszego odpowiadającego. Uczestnik musi nie tylko odpowiadać na pytania, ale włożyć w odpowiednim momencie do banku zdobytą sumę pieniędzy – maksymalnie 1000 funtów na rundę. W przedostatniej rundzie suma zdobyta przez graczy jest potrojona. W finale walczy dwóch niewyeliminowanych zawodników – każdy odpowiada na 5 pytań, w przypadku remisu obowiązuje zasada nagłej śmierci (są to zasady obowiązujące przy konkursie rzutów karnych w piłce nożnej). Zwycięzca zabiera zgromadzoną pulę pieniędzy.

Varia

  • W większości narodowych mutacji programu jest on prowadzony przez kobiety.
  • Wszyscy prowadzący są ubrani na czarno.
  • Polska wersja nosiła nazwę Najsłabsze ogniwo, była transmitowana przez TVN, a prowadziła ją Kazimiera Szczuka. Maksymalna możliwa wygrana to 27 000 złotych.