FANDOM


Uppingham

Centrum Uxbridge

Uxbridge - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w granicach Wielkiego Londynu na zachodzie miasta. Położone jest 24 km na północny zachód od Charing Cross, przy granicy z hrabstwem Buckinghamshire. Przed rokiem 1965 Uxbridge był gminą miejską w hrabstwie Middlesex. Obecnie jest siedzibą uniwersytetu i bazą Royal Air Force, która odegrała dużą rolę w Bitwie o Anglię.

Nazwa

nazwa miasta pochodzi od Wuxen Bridge, która przepływała w średniowieczu przez miasto. Nazwa Wuven oznacza jedno z plemion saksońskich z VII wieku.

Historia

Najstarsze znaleziska archeologiczne w miejscu obecnego Uxbridge pochodzą z ery brązu. Miejscowość nie jest wymieniona w Domesday Book, ale pojawia się 100 lat później, w kontekście nowo wybudowanego kościoła św. Małgorzaty. Inny zabytek miasta, pub, zwany obecnie Queen's Head a dawniej The Axe pochodzi z r. 1540 i jest ozdobiony znakiem głowy Anne Boleyn, żony Henryka VIII. Pub jest połączony z kościołem tunelem. W mieście ukrywał się Robert Catesby, jeden z uczestników Spisku Prochowego z r. 1605, mającego na celu wysadzenie parlamentu. W XIX w. miasto miało złodziejską reputację mrocznego przedmieścia Londynu. W latach trzydziestych XX w. w jednym z koledżów pracował George Orwell[1].

Przypisy

  1. Buckinghamshire Literery Map
.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki