FANDOM


View over to Hoad Hill.jpg

Widok na wzgórze Hoad Hill

Ulverston - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Cumbria, w pobliżu Lake District, trzy kilometry na zachód od zatoki Morecambe Bay nad kanałem Ulverston Canal. W roku 2001 miasto zamieszkiwało 11 210 osób. Nad miastem góruje wzgórze Hoad Hill z pomnikiem upamiętniającym bliżej nieokreślonych mężów stanu.

Nazwa

Po raz pierwszy miasto wzmiankowane jest w pochodzącej z r. 1086 Domesday Book jako Ulvrestun. Nazwa pochodzi najpewniej z języka staroindyjskiego i oznacza armie wilków, co tłumaczyłoby obecność wilka w herbie miasta. Lokalnie miasto znane jest jako Oostan. W piśmiennictwie średniowiecznym spotyka się również inne nazwy, takie jak Oluestonam (1127), czy Uluereston (1189).

Historia

Miasto uzyskało przywilej targowy od króla Edwarda I w r 1280. targ odbywał się w każdy czwartek, a tradycja podtrzymywana jest aż do dziś. Przywilej obejmował również otwarcie wszystkich oberż w godzinach od 10:30 do 23:00 niezależnie od okoliczności.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki