FANDOM


Tyruro

Truro (korn. Truru) - miasto w Anglii na Półwyspie Kornwalijskim w jego południowej części, stolica hrabstwa Kornwalia. Zamieszkałe przez 21 500 mieszkańców. Stacja kolejowa na linii Plymouth - Penzance. Jako jedyny ośrodek w hrabstwie posiada status city tzn. miasta katedralnego i uniwersyteckiego, choć pod względem wielkości znajduje się na trzecim miejscu - po St Austell i konurbacji Redruth - Camborne.

Położenie

Miasto leży w południowo - zachodniej części Kornwalii ok. 9 kilometrów od południowego wybrzeża, nad rzeką Truro, będącą dolnym biegiem rzek Kenwyn i Allen.

Historia

Mimo, że początki osadnictwa w tym miejscu sięga czasów normańskich, miasto nie jest wymienione w Domesday Book. W dwunastym wieku istniał tu zamek obronny, a dwa wieki później ośrodek był ważnym portem, zarówno rybackim jak i obronnym. Miasto prosperowało również dzięki wydobyciu rud cyny i miedzi - uzyskało istotny w historii Kornwalii status stannary town. W okresie epidemii czarnej śmierci miasto podupadło, jednak podniosło się za panowania Tudorów, szybko awansując na pierwszy ośrodek na półwyspie. W wojnie domowej ostoja rojalistów. W tym czasie miasto uzyskuje nowe przywileje od królowej Elżbiety I, m. in. prawom elekcji burmistrza oraz kontrolę nad ważnym portem w Falmouth. Miasto prosperowało dobrze w czasach wiktoriańskich, uzyskując nawet tytuł Londynu Kornwalii. Dopiero wyczerpanie rud cyny i masowa emigracja górników doprowadziła do jego względnej marginalizacji.