FANDOM


RiverTrentNottingham.jpg

Trent w Nottingham

Trent – rzeka w Wielkiej Brytanii, w środkowej Anglii o długości 270 km. jest trzecią rzeką Wielkiej Brytanii pod względem długości. Płynie przez hrabstwa: Staffordshire, Derbyshire, Nottinghamshire, Lincolnshire, Yorkshire. Nazwa pochodzi prawdopodobnie z języka celtyckiego i oznacza "silnie zalewającą rzekę".

Rzeka wypływa ze źródeł na zachodnim zboczu Gór Pennińskich, na południe od Manchesteru, okrąża je od południa, płynie przez Nizinę Angielską i uchodzi do Morza Północnego estuarium Humber. Jest jedyną rzeką w wielkiej Brytanii, która płynie na północ (w drugiej części swojego biegu) i jedną z nielicznych ulegających pływom.

Rzeka jest żeglowna od ujścia Derwent. Połączona jest kanałami z dorzeczami sąsiednich rzek, m.in. z Witham, Dee, Mersey. Nad Trentem znajdują się m.in. Stoke-on-Trent, Burton-upon-Trent, Nottingham, Newark-on-Trent.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki