FANDOM


Tg1a

Jeremy Clarkson na planie Top Gear

Top Gear – program telewizyjny prezentowany przez BBC o tematyce motoryzacyjnej. Jego początki sięgają roku 1977, kiedy był konwencjonalnym magazynem motoryzacyjnym. Zawieszony, wskrzeszony w roku 2002 z nowym prowadzącym Jeremym Clarksonem, który wprowadził specyficzny styl prowadzenia, przepełniony humorem i lekkim, niekonwencjonalnym podejściem do tematu. Poza Clarksonem tworzą go Richard Hammond i James May. Program ma widownię ok. 350 milionów osób na świecie[1].

Format

Program prezentowany jest na antenie BBC Program II w sobotę o 20.00. Każdy odcinek trwa pół godziny bez przerw na reklamy. Prezentowany jest również na satelitarnej platformie BBC World. Oprócz zwykłych odcinków produkowane są również programy specjalne i z udziałem sławnych osób.

Krytyka

20 września 2006 Richard Hammond został ciężko ranny podczas prowadzenia na potrzeby programu samochodu Vampyre. Program przerwano do czasu wyjaśnienia okoliczności wypadku, a w prasie pojawiły się głosy na temat jego niebezpiecznych aspektów. Jego zawartość była wielokrotnie krytykowana przez Ofcom.

W roku 1998 Clarkson nazwał osoby pracujące dla BMW nazistami. Kierownictwo firmy nie skomentowało incydentu ani też nie skierowało sprawy na drogę sądową. W roku 2005 rząd niemiecki wyraził niezadowolenie, że Clarkson, prezentując niemiecki samochód, wykonał nazistowski salut i wygłosił kilka uwag o Hitlerze i jego napaści na Polskę[2].

W roku 2006 BBC otrzymała skargi z powodu homofobicznych i wysoce obraźliwych uwag Jeremy'ego Clarksona wygłoszonych w programie. W swym programie Clarkson zgodził się z jednym z widzów w studio, że jeden z samochodów Daihatsu wygląda "odrobinę pedalsko". BBC upomiała Clarksona i zakazała podobnych uwag w przyszłości[3].

Przypisy

  1. TV car show host wins online backing for British PM
  2. Germans up in arms over Clarkson's mocking Nazi salute]
  3. BBC condems Clarkson "gay" jibe