FANDOM


Stonehenge

Stonehenge

Stonehenge - budowla megalityczna w Anglii, w hrabstwie Wiltshire, pochodząca z epoku neolitu, powstała najprawdopodobniej w r. 3000 - 2200 p.n.e. Obiekt od 1986 jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz znajduje się pod nadzorem angielskiego Scheduled Ancient Monument. Należy do English Heritage, a otaczające go tereny do National Trust.

Położenie

Stonehenge znajduje się w hrabstwie Wiltshire, 3 km na wschód od miasta Amesbury, 13 km na północ od miasta Salisbury, niedaleko drogi krajowej A303.

Budowa

Stonehenge zbudowane jest z kręgów: zewnętrznych o średnicy 100 m, wewnętrzny o trzydziestometrowej średnicy i ustawionych wewnątrz, na planie podkowy pięciu trylitów o wysokości 9 m. Przed trylitami ustawionych jest 19 głazów o mniejszych wymiarach. Na krąg wewnętrzny składa się 30 bloków kamiennych o wysokości 4,2 m. Bloki połączone były z poziomo ułożonymi płytami tworząc zamknięty krąg. Krąg zewnętrzny to rów i wał ziemny.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki