FANDOM


Cyniczna kopalnia

Zabytkowa kopalnia cyny

St Just in Penwith (korn. Launst) – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia) na Półwyspie Kornwalijskim, na drugorzędnym półwyspie Penwith. W 2001 miasto zamieszkiwało 4 690 osób. Niewielkie lotnisko sportowe i cywilne przy Land's End.

Historia

Jest jednym z historycznie najstarszych ośrodków wydobycia cyny. Nazwa miasta pochodzi od świętego kornwalijskiego Justyniana, późniejszego arcybiskupa Canterbury, który został wysłany do Kornwalii w r. 596 przez papieża Grzegorza. Do XIX w. miasto funkcjonowało jako duży ośrodek wydobycia cyny i miedzi, jeden z najważniejszych na Półwyspie Kornwalijskim. W okolicy miasta działały 24 kopalnie tych metali[1]. Krajobraz górniczy okolic został wpisany (łącznie z innymi ośrodkami w Kornwalii i Devonie na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przypisy

  1. Mines around St Just, Cornwall

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki