FANDOM


Disambig Ten artykuł dotyczy miasta w Kornwalii. Zobacz też: St Ives (ujednoznacznienie).
Uliczka w St Ives

St Ives słynie z malowniczych zaułków

Stives0

Panorama St Ives

St Ives (korn. Porth Ia) - miasto w Anglii, w Kornwalii nad Oceanem Atlantyckim. Port rybacki i popularna miejscowość wypoczynkowa, uznana w roku 2007 przez czytelników Guardiana za najlepszą miejscowość nadmorską w Wielkiej Brytanii[1]. Znany brytyjski ośrodek surfingu, ustępujący popularnością jedynie Newquay. Zamieszkały przez 10 000 osób, w sezonie do 40 000. Połączenie kolejowe z St Erth uważane jest za jedną z najbardziej malowniczych tras kolejowych w Anglii i jedną z najciekawszych tras nadmorskich w Europie. W mieście galeria Tate St Ives.

Geografia

St Ives znajduje się na północnym brzegu Półwyspu Kornwalijskiego w odległości ok. 15 km od najbardziej wysuniętego na południowy zachód miejsca Wielkiej Brytanii Land's End.

Historia

Najstarsze ślady St Ives sięgają V w. n.e.. Początkowo osada rybacka, miasto stało się ważnym ośrodkiem wydobycia cyny. W r. 1545 stało się sceną krwawej rebelii, znanej w historii jako "rebelia modlitewników" (ang. Prayer Book Rebelion). W r. 1877 miasto otrzymało połączenie kolejowe z St Erth, skomunikowane z trasą Londyn - Penzance. Od tej chwili datuje się stale rosnąca popularność St Ives jako ośrodka wypoczynkowego.

Przypisy

  1. Best seaside town

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki