FANDOM


PICT0186

Centrum miasta

PICT0195

Średniowieczne mury miejskie

Southampton – miasto i port na południu Anglii w hrabstwie Hampshire, jest jednak samodzielną jednostką administracyjną. Położony jest w zatoce Southampton Water - północnym przedłużeniem cieśniny Solent u ujścia rzek Itchen i Test. Miasto zamieszkuje 300 000 osób a całą aglomerację - ponad milion. Od r. 1964 posiada status city. Jest miastem uniwersyteckim i największym portem w Europie a także jednym z największych w świecie. Osoba mieszkająca w Southampton to Sotonian - Sotonianin. Używa się również innych nazw miasta Soton i So'ton.

Historia

Znaleziska archeologiczne wskazują, że obszar, na którym leży miasto, był zamieszkany od czasów epoki kamienia. Jeszcze w czasach przedrzymskich istniał tu port. Southampton zostało podbite przez Rzymian w roku 70 n.e., którzy zbudowali w tym miejscu fortecę i rozwinęli port. Za czasów saksońskich miasto rozwinęło się w kierunku wschodnim, tworząc osadę Hampton. Od niej miasto wzięło swą współczesną nazwę, a także hrabstwo. Po podboju normandzkim w r. 1066 Southampton stał się najważniejszym portem tranzytowym między Winchester, ówczesną stolicą Anglii a Normandią. Handlowano francuskim winem, wełną i tekstyliami. w 1348 przez Southampton dotarła do Anglii epidemia czarnej śmierci. Miasto było wielokrotnie atakowane przez Francuzów; największy atak miał miejsce w e, 1338. Kolejnym okresem prosperity była epoka wiktoriańska, podczas której oddano dwa doki a także oddano do użytku linie kolejową z Londynu w r. 1840. W Southampton znajdowała się wytwórnia lotnicza Supermarine, która wytwarzała samoloty myśliwskie Spitfire. Została ciężko zbombardowana w roku 1940. Kolejne bombardowania miasto przeżyło w r. 1944 - atakowano bazę logistyczną dla operacji normandzkiej.

Port

Miasto od początku rozwijało się przy porcie, który był głównym pracodawcą nie tylko dla miasta, ale całego regionu. Już w czasach późnego średniowiecza był największym i najważniejszym portem handlowym Anglii. Wypływały takie statki jak: wiozący kolonizatorów do Ameryki Mayflower (r. 1620), płynący w swój dziewiczy a zarazem ostatni rejs Titanic (1912), Queen Mary czy Queen Elizabeth.

Edukacja

W mieście znajdują się dwa uniwersytety: University of Southampton i Southampton Solent University. Łącznie studiuje na nich około 40000 osób[potrzebne źródło].

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki