FANDOM


EnglandSouthYorkshire
Barnsley Town Hall (1)

Ratusz w Barnsley

South Yorkshire - hrabstwo metropolitarne w północno-wschodniej Anglii, składające się z czterech dystryktów metropolitarnych. Populacja hrabstwa wynosi 1 285 tys. osób (dane na rok 2001) a powierzchnia - 1 552 km². Hrabstwo zostało utworzone w r. 1974 na mocy ustawy z r. 1972. na terenie hrabstwa leży Sheffield - szósta konurbacja w Anglii pod względem zaludnienia.

Położenie

Hrabstwo graniczy od południowego zachodu z Derbyshire, z północnego zachodu z West Yorkshire, od północy z North Yorkshire, z północnego wschodu z hrabstwem ceremonialnym East Riding of Yorkshire, od wschodu z Lincolnshire a od południowego wschodu z Nottinghamshire. Krajobraz hrabstwa jest wyżynno-pagórkowaty; część znajduje się w Górach Pennińskich. Na wschodzie, w okolicy Doncaster krajobraz przechodzi w równinny. Największe rzeki hrabstwa to Dearne, Rother i Don.

Historia

Hrabstwo jest częścią historycznego hrabstwa Yorkshire, zamieszkałego od czasów wczesnego paleolitu 12 800 lat temu. W obecnym kształcie zostało powołane w r. 1974, na wskutek tzw. raportu Redcliffe'a-Mauda, powstałego w r. 1969 i postulującego likwidację panującego wówczas systemu administracyjnego na tamtym terenie. Zasadniczym powodem zmian był fakt, że dysproporcje między gminami miejskimi i wiejskimi, które wpływały na ówczesny podział, doprowadzały do nierównomiernego rozwoju terenu. Raport został pozytywnie zaopiniowany i przyjęty przez rząd w r. 1970.

Gospodarka

W roku 2003 przyrost brutto hrabstwa wyniósł 15 799 mln funtów, z czego 10 971 mln przypada na sektor usług, 4 772 mln na przemysł i 57 mln na rolnictwo.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki