FANDOM


Solent

Solent i wuyspa Wight - widok z satelity

Solent - cieśnina oddzielająca wyspę Wight od brytyjskiego wybrzeża. Po obu stronach łączy się z Kanałem La Manche. Do cieśniny wpadają Medina i Southampton Water. Solent jest ważnym akwenem żeglugowym; ruch obejmuje również połączenie wyspy Wight z resztą kraju.

Cieśnina Solent powstała w wyniku zalania doliny rzeki Solent, kiedy pod koniec plejstocenu w wyniku topnienia rozległych czap lądolodów Europy i Ameryki Północnej podniósł się znacznie poziom mórz. Przez tysiące lat stawała się coraz głębsza i szersza. Juliusz Cezar w wojnie galijskiej wspomniał, że w czasie odpływów woda w cieśninie była na tyle płytka, że można było przejść ją w bród.

Cieśnina przez wieki miała znaczenie militarne. W połowie XVI w. Henryk VIII zbudował wzdłuż niej kilka zamków. W XIX w. w cieśninie zbudowano też forty Palmerstona strzegące wejścia do portu.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki