FANDOM


SidmouthBeach

Plaża w Sidmouth

Sidmouth (wym. /ˈsɪdməθ/) – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Devon przy ujściu rzeki Sid, nad Kanałem La Manche, 24 km na południowy wschód od Exeteru. Ośrodek turystyczny we wschodniej części Wybrzeża Jurajskiego. Miasto znajduje się na szlaku South West Coast Path. Miasto znajduje się w obrębie strefy chronionego krajobrazu. Uznawane jest za jedno z najbardziej ukwieconych miast w Anglii.

Historia

Miasto wymieniane było w 1086 w Domesday Book pod nazwą Sedemuda. Przez wiele wieków wieś rybacka i niewielki port. Znaczenia nabrał w XIX wieku wraz z rozwojem turystyki w okresie wiktoriańskim. W 1974 miasto uzyskało połączenie kolejowe, zlikwidowane w latach sześćdziesiątych XX w. na fali tzw. Beeching Axe – likwidacji nierentownych połączeń kolejowych.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki