FANDOM


Harare

Katedra

PICT0214

Centrum Salisbury

Salisbury - miasto w Wielkiej Brytanii, w południowej Anglii, u zbiegu czterech rzek, które wpadają do Avonu, w hrabstwie Wiltshire. Ośrodek zamieszkuje 41 tys. mieszkańców (stan na 2004 rok); miasto posiada status city.


Położenie

Miasto położone jest na południowym wschodzie hrabstwa Wiltshire, na krawędzi Niziny Salisbury. Niedaleko miasta znajduje się zabytek megalityczny Stonehenge. Węzeł kolejowy, krzyżują się tu linie Exeter - Londyn i Bristol - Southampton.

Historia

Pierwsze osadnictwo na tym terenie pochodzi z epoki żelaza a zadecydowała o nim obfitość wody. Powstało w pobliżu starożytnego rzymskiego Sorbiodunum, znanego od średniowiecza jako Old Sarum. Miasto New Sarum zostało założone w r. 1220 i w tym samym roku biskup Richard Poore zdecydował o wybudowaniu katedry. Jej trzon wybudowano w 38 lat i jest uważana za arcydzieło architektury wczesnoangielskiej. Wybudowano ja na niezwykle płytkich fundamentach - 46 centymetrów. W bibliotece katedry znajduje się jeden z czterech zachowanych egzemplarzy dokumentu Magna Charta.

W roku 1483 w mieście wybuchła rebelia przeciwko królowi Ryszardowi III, przeprowadzona przez Henry'ego Stafforda. W r. 1688 miasto było ośrodkiem Chwalebnej Rewolucji.

Varia

Nazwę Salisbury nosiło Harare, stolica Rodezji a następnie Zimbabwe.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki