FANDOM


EnglandRutland
Thetford forest dtab

las Thedford

Rutland (czytaj /ˈrʌtlənd/) - hrabstwo ceremonialne i samodzielna jednostka administracyjna w centralnej Anglii. Z 37 300 mieszkańców i powierzchnią 382 km². Jest najmniejszym hrabstwem pod względem liczby ludności i drugim od końca pod względem powierzchni w całym kraju. Ośrodkiem administracyjnym hrabstwa i jednym z dwóch miast w hrabstwie jest Oakham. Drugim miastem jest Uppingham

Położenie

Hrabstwo graniczy od południa z hrabstwem Northamptonshire, od zachodu z Leicestershire, od północy i wschodu z Lincolnshire. Na terenie hrabstwa znajduje się zbiornik wodny Rutland Water, oprócz swych podstawowych funkcji będący ostoją rzadkich ptaków rybołowów. Najwyższym punktem hrabstwa jest Flitteriss Park, o wysokości 197 m n.p.m.

Historia

Południowo-zachodnia część hrabstwa w Domesday Book z r. 1086 zapisana była jako oderwana część Nottinghamshire. Jako odrębne hrabstwo wymieniane od r. 1159. Biuro szeryfa Rutland powołano w roku 1129; do co najmniej roku 1559 istniał tytuł lorda porucznika Rutland. W r. 1584 w Uppingham założono jedną z najstarszych "public schools (wbrew nazwie są to szkoły prywatne). Na mocy reformy administracyjnej w r. 1888 powołano odrębne hrabstwo Rutland a w r. 1894 stworzono w nim trzy dystrykty wiejskie. W r. 1911 dystrykt Oakham awansował do statusu dystryktu miejskiego. Kolejną dużą zmianą dla hrabstwa miała miejsce w r. 1997, kiedy hrabstwo otrzymało status samodzielnej jednostki administracyjnej.

Gospodarka

W roku 2003 przyrost brutto hrabstwa wyniósł 9 505 mln funtów, z czego 6 321 mln przypada na sektor usług, 3 045 mln na przemysł i 142 mln na rolnictwo. W hrabstwie mieszka 17 000 osób w wieku produkcyjnym. Hrabstwo odznacza się profilem rolniczo-przemysłowym; do lat 60. znajdowały się tu kopalnie rudy żelaza.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki