FANDOM


Rugby

Centrum miasta

Rugby – miasto w środkowej Anglii w hrabstwie Warwickshire, położone nad rzeką Avon 21 km na wschód od Coventry niedaleko granicy z hrabstwami Northamptonshire od wschodu i Leicestershire od północnego-wschodu. Populacja miasta, zgodnie ze spisem powszechnym w r. 2001 wynosi 61 988 mieszkańców. Miasto jest znane jako miejsce narodzin gry rugby, dało również nazwę tej grze.

Historia

Osadnictwo na tym terenie sięga epoki żelaza. W okresie panowania rzymskiego w pobliżu istniała osada o nazwie Tripontium. W Domesday Book Rugby pojawia się jako Rocheberie. W XIII w. było miastem targowym, z przywilejami nadanymi w r. 1255. W roku 1567 w mieście powstała Rugby Sc hool założona przez lokalnego kupca Lawrence Sheriffa. Z początku była to szkoła dla miejscowych chłopców, wkrótce jednak stała się ekskluzywną płatną szkołą prywatną. Impetu w rozwoju miasta nadało wybudowanie linii kolejowej do Birmingham i Londynu w r. 1838 i linii Midlands dwa lata później. Miasto stało się ważnym węzłem kolejowym. W Rugby rozwinął się przemysł ciężki, a do II wojny światowej liczba mieszkańców wzrosła do 40 tys

Rugby

Miasto uchodzi za kolebkę gry rugby. Według legendy, podczas meczu w piłkę nożną jeden z graczy, William Webb Ellis, uczeń Rugby School, chwycił piłkę w ręce.

Gospodarka

Miasto do dziś jest siedzibą przemysłu ciężkiego. W Rugby działa fabryka Land Rovera, w której produkuje się części do tych samochodów. Inna gałąź to produkcja cementu z wapienia jurajskiego. Po zamknięciu dwóch cementowni w r. 2001 produkcja przeniosła się do Rugby a cementownia jest jedną z największych w Europie.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki