FANDOM


Robin hoods bay 2005

Morris dance w centrum miasta

Robin Hood's Bay (nazwa popularna Bay Town) - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie North Yorkshire, położone na jego wschodzie nad Morzem Północnym, 24 km na północ od Scarborough. Miasto utrzymuje się głównie z turystyki.

Historia

Początki miasta i najstarsza historia są nieznane. Na południe od Bay Town odkryto pozostałości z epoki żelaza. Za czasów rzymskich w pobliżu obecnego miasta znajdowała się stacja sygnałowa[1], jednak nazwa miejscowości pojawia się w zapisach dopiero w XVI wieku jako wioska rybacka. Pochodzenie nazwy jest niejasne, nie istnieją dowody jakoby Robin Hood bywał kiedykolwiek w tych okolicach a wszystkie próby znalezienia pierwowzoru nazwy są oparte na etymologii ludowej[2]. W XVII wieku miasto było duzym ośrodkiem przemytu[3], głównie tytoniu i jedwabiu. W miescie pamiątkowa tablica upamiętniająca ocalenie załogi bryga Visitor.

Przypisy

  1. Robin Hood's Bay
  2. Heritage & History of Robin Hood's Bay
  3. The Yorkshire smuggler - the smuggling of contraband

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki