FANDOM


Union Street, Reading

Union Street w centrum Reading

Reading (wym. /ˈrɛdɪŋ/) - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii położone przy zbiegu Tamizy i rzeki Kennet, w połowie drogi między Londynem a Swindon. Jest jednym z pretendentów do tytułu "najbardziej rozległego miasta w Anglii na równi z Northampton, Milton Keynes i Bolton. Dawniej ośrodek administracyjny hrabstwa Berkshire, obecnie jego tytularna stolica. W XIX wieku znajdowało się tu ciężkie więzienie, upamiętnione w "Balladzie o więzieniu w Reading" przez Oscara Wilde. Miasto zamieszkuje 143 tys. mieszkańców i jest ono największym miastem w Anglii nieposiadającym statusu city.

Historia

W VIII w. istniała w tym miejscu osada Readignum. Po pierwszej bitwie pod Reading zamieszkana była przez Wikingów. W Domesday Book z r. 1086 wzmiankowana jako miejscowość z 600 mieszkańcami i traktowana jako odrębna gmina. W r. 1121 powołano opactwo Reading, co sprawiło, że miasto wkrótce stało się ośrodkiem pielgrzymkowym. W mieście zmarł założyciel opactwa Henryk I, syn Wilhelma Zdobywcy. Podczas epidemii czarnej śmierci w mieście schroniły się elity, które uciekły z opanowanego zarazą Londynu. W czasach angielskiej wojny domowej miasto kilkakrotnie zmieniało przynależność. W XVIII w. powstała tu huta żelaza i browar. Miasto czerpało również korzyści z rogatki miejskiej i myta za przewożone towary. Na początku XX w. sześćdziesięciotysięczny Reading znany był jako "miasto trzech B" - beer, bulbs and bisquits czyli piwa, żarówek i ciastek. Obecnie dwie ostatnie dziedziny są tylko historyczne, zakłady upadły w latach 70.

Festiwal

Reading jest miejscem największego z istniejących do tej pory starych festiwali muzycznych. Festiwal został po raz pierwszy zorganizowany przez Harolda Pendletona w 1961 r. pod nazwą "National Jazz Festival". Pod różnymi nazwami i rozszerzaną ofertą stylów muzycznych festiwal przetrwał do dziś.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki