FANDOM


Portl

Port na wyspie

Portland - wyspa w Anglii w hrabstwie Dorset w Kanale La Manche na południe od miasta Weymouth. Jest najbardziej nas południe wysuniętym punktem hrabstwa. Jej rozmiary to 6 km długości i 2.4 km szerokości. Zbudowana jest w całości ze skał wapiennych. Jest częścią Wybrzeża Jurajskiego. Na wyspie mieszka 13 000 osób. Wyspa dała swą nazwę ośrodkom miejskim w Stanach Zjednoczonych i Australii.

Na północnym brzegu wyspy znajduje się port, będący jednym z najgłębszych portów wykonanych przez człowieka; jego głębokość waha się od 8 do 12 metrów. Był on bazą Royal Navy podczas obu wojen światowych a także do lat dziewięćdziesiątych XX wieku miejscem ćwiczeń NATO. Port pełni również rolę przystani pasażerskiej. W roku 2012 gościć będzie konkurencje żeglarskie Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki