FANDOM


Poole.quay.750pix

Nadbrzeże w Poole

Poole – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Dorset, położone 32 km na wschód od Dorchester, przylegające od zachodu do Bournemoputh. Port pasażerski nad Kanałem La Manche. Miasto liczy 136 900 mieszkańców. Jest samodzielną jednostką administracyjną.

Historia

najstarsze osadnictwo w tym miejscu sięga epoki żelaza. Po raz pierwszy Poole pojawiło się w dokumentach dwunastowiecznych, kiedy powstawał w tym miejscu port, funkcjonujący dzięki handlowi wełną. W XVIII w. był jednym z największych portów Anglii głównie dzięki handlowi z Ameryką. Podczas II wojny światowej był jednym z portów początkowych w operacji inwazji na Normandię.

Sport

Poole jest ośrodkiem sportu żużlowego. Drużyna Poole Pirates jest pięciokrotnym mistrzem Wielkiej Brytanii (ostatnio w 2008). Klub organizuje także zawody międzynarodowe (m.in. Drużynowy Puchar Świata).

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki