Wielka Brytania
Advertisement
800px-2007 Flag of Orkney

Flaga Orkadów

Orkady (ang. Orkney Islands, gael. Àrcaibh) – archipelag w obrębie Wysp Brytyjskich na północ od wybrzeży Szkocji , na granicy Morza Północnego i Oceanu Atlantyckiego. Składa się z 67 wysp o łącznej powierzchni 975 km². Ok. 20 z nich jest zamieszkanych przez 19 200 osób. Główne miasto to Kirkwall leżący na wyspie Mainland. Administracyjnie Orkady są częścią Wielkiej Brytanii.

Nazwa[]

Nazwa wysp po raz pierwszy pojawia się w dziełach geografa Ptolomeusza, u którego znajdujemy nazwę Orcades. Stara gaelicka nazwa wysp to Insi Orc, która znaczyła "wyspa świń" lub "dzików". Przybyli na wyspy wikingowie norwescy zinterpretowali "orc" jako "orcn" (foka).

Budowa[]

StromnessJM

Krajobraz Orkadów

Wyspy są zbudowane z paleozoicznych piaskowców. Mają powierzchnię pagórkowatą z licznymi formami polodowcowymi. Najwyższe wzniesienie wysp wynosi 477 m n.p.m. Klimat umiarkowany morski. Wyspy pokryte są wrzosowiskami i torfowiskami. Występują liczne jeziora.

Historia[]

Na Orkadach spotyka się najstarsze ślady osadnictwa na Wyspach Brytyjskich pochodzące z okresu paleolitu. Również tu znajduje się Skara Brae, najlepiej zachowana wioska neolityczna w Europie, zamieszkała w roku 3100 pne. W IX wieku Orkady zostały skolonizowane przez Normanów i jako hrabstwo pod władzą jarla podległe królom Norwegii. W 1472 r. zostały włączone do Szkocji. W okresie I i II wojny światowej w zatoce Scapa Flow znajdowała się duża baza brytyjskiej floty wojennej, którą zamknięto w 1956 r.

Advertisement