Wielka Brytania
Advertisement
Man

Manchester jest jednym z niewielu miast Anglii, w których jeżdżą tramwaje

BBang

Rzeźba "B of The Bang upamiętniająca Commonwealth Games w r. 2002

Manchester – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitarnym Wielki Manchester. Stanowi samodzielny dystrykt metropolitarny.

Manchester jest położony u podnóża Gór Pennińskich, nad rzeką Irwell. Jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych Anglii. Ważne centrum życia kulturalnego i naukowego.

Miasto liczy 449 tys.; aglomeracja, pokrywająca się z obszarem Wielkiego Manchesteru i obejmująca m.in. m.: Stockport, Oldham, Rochdale, Bury, Salford, Bolton) liczy 2,5 mln mieszkańców (2004). Miasto posiada status city.

Historia[]

Miejsce zaludnione najprawdopodobniej dopiero po inwazji rzymskiej. W 79 r. n.e. powstała tu warownia Mamucium, która istniała do V wieku i miała za zadanie obropny przed Brygantami. Miejsce to było zamieszkane prawdopodobnie od III w. Niedaleko twierdzy w r. 1086 założono miasto. Aż do roku 1838 (mimo karty przywilejów z 1301 roku, od co najmniej 1282 posiadał targ) administracyjnie Manchester pozostał wsią. W XIV w. w mieście rozwija się włókiennictwo, za sprawą przybyłych do miasta tkaczy holenderskich. Ok. 1540 r. był już ważnym ośrodkiem włókiennictwa na Wyspie a od początku XVII w. staje się również centrum wyrobów z bawełny, ktora przerosła w znaczeniu wełnę. Od połowy XVIII w. jeden z ośrodków rewolucji przemysłowej, głównie za sprawą połączenia przez Mersey z morzem i połączeniem kolejowym. W XIX wieku jest to już największy na świecie ośrodek przemysłu włókienniczego. Wtedy nastąpił gwałtowny rozwój miasta jako centrum nowoczesnego przemysłu. Tu w 1789 roku uruchomiono pierwszą maszynę parową do napędu przędzalni. Również tu pojawiły się nowe trendy w kapitraliźmie, np. strajki robotnicze. Manchester służył za punkt wyjścia obserwacji Fryderyka Engelsa. W r. 1913 miasto przetwarzało już 60 proc. swiatowej produkcji bawełny. Podczas II wojny światowej miastyo było obiektem cioężkich bombardowań Luftwaffe - największe w Boże Narodzenie 1940., kiedy na miasto zrzucono 475 ton materiałów wybuchowych. W r. 1996 w mieście wybuchła bomba podłożona przez Irlandzką Armię Republikańską raniąc 200 osób.

Drugie miasto[]

Obecnie manchester uważany jest przez opinię międzynarodową, brytyjską[1] jak również przez czynniki rządowe[2] jako drugie miasto Wielkiej Brytanii, po Londynie, mimo że formalnie większe są Birmingham i Liverpool. Ocenie podlega nie tylko rzeczywista wielkość i liczba mieszkańców, ale również kryteria historyczne i kulturowe. Jednak od początku XX w. tradycyjnie za drugie miasto Anglii uważa się Birmingham.

Gospodarka[]

Obecnie miasto jest wielkim centrum przemysłu włókienniczego, maszynowego, elektrotechnicznego, samochodowego, lotniczego, papierniczego i odzieżowego. Port morski, połączony Kanałem Manchesterskim z Morzem Irlandzkim. Port lotniczy Ringway. Silny ośrodek naukowy (University of Manchester, Manchester Metropolitan University, Royal Northern College of Music, University of Salford) i sławne obserwatorium radioastronomiczne Jodrell Bank (16 mil na południe od Manchesteru); jest też od 1970 r. politechnika i inne szkoły wyższe, wśród nich Manchester Business School; także liczne instytuty naukowe; w roku 2004 studiowało łącznie ok. 120 000 studentów). Drugi po Londynie co do wagi ośrodek medialny.

Sport[]

Old Trafford inside 20060726 1

Old Trafford – stadion Manchesteru United

W mieście występują dwa znane kluby piłkarskie – należący do „Wielkiej Czwórki” Manchester United oraz wykupiony przez arabskich szejków Manchester City. Również w żużlu miasto może poszczycić się silnym klubem. Belle Vue Aces jest najbardziej utytułowaną drużyną żuzlową Wielkiej Brytanii z 33 medalami, wśród nich 11 złotych (ostatni w 1993).

Przypisy[]

Advertisement