Wielka Brytania
Advertisement
Flag of Scotland

Flaga Szkocji

Msccc

Położenie Szkocji

Szkocja (ang. Scotland, gael. Alba) – część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, dawniej niezależne państwo. Powierzchnia kraju wynosi 78 772 km², a zamieszkuje go 5 144 200 mieszkańców. Stolicą jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.

Zajmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Od południa posiada granicę lądową z Anglią. Szkocja znajduje się na terytorium górzysto-wyżynnym, w jej skład wchodzą Góry Kaledońskie i Góry Grampian, na południu Wyżyna Południowoszkocka. Najbardziej gospodarczo rozwinięta jest nizinna część kraju.

Symbole Szkocji[]

Flagą kraju jest biały krzyż na przekątnych ciemnoniebieskiego prostokąta, awany saltire. Patronem Szkocji jest św. Andrzej, kwiatem jest oset.

Administracja[]

Głową kraju jest król, obecnie królowa Elżbieta II. Kraj posiada własną reprezentację w parlamencie brytyjskim – 59 osób w Izbie Gmin, a od roku 1998 Szkocja ma również własny parlament i rząd, podobnie jak Walia. Wybory do szkockiego parlamentu odbywały się w latach 1999, 2003 i 2007. Do 2007 w Szkocji rządziła Partia Pracy, lecz po zwycięstwie SPN nowym premierem (pierwszym ministrem) został Alex Salmond, lider zwycięskiej partii. W kompetencji władz lokalnych jest oświata, kultura, zdrowie publiczne częściowo również gospodarka i podatki. Wewnętrznie kraj dzieli się na 32 hrabstwa.

Religia[]

Dominującym wyznaniem jest chrześcijaństwo. W 2005 r. 42% ludności Szkocji należało do kalwińskiego Kościoła Szkockiego, od 1560 r. kościoła narodowego.

Linki zewnętrzne[]

Advertisement