Wielka Brytania
Advertisement
Man

Flaga Wyspy Man

Man

Herb Wyspy Man

Manmapa

Położenie wyspy

Man (ang. Isle of Man, manx Ellan Vannin) – wyspa w archipelagu Wysp Brytyjskich, położona na Morzu Irlandzkim, pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią. Wraz z Wyspami Normandzkimi posiada status polityczny dependencji Korony brytyjskiej. Formalnie nie jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ani Unii Europejskiej. Wyspę zamieszkuje 80 tysięcy osób a jej powierzchnia wynosi 572 km². Centrum administracyjnym jest Douglas.

Ustrój polityczny[]

Głową państwa jest monarcha brytyjski, noszący tytuł Lord of Mann. Reprezentuje go Lieutenant Governor, sprawujący swój urząd przez okres pięciu lat. Man ma własny, dwuizbowy parlament, Tynwald (Thingvöller), działający nieprzerwanie od 979 r. Rząd składa się z dziewięciu ministerstw. Na jego czele stoi Chief Minister, powoływany przez Tynwald na pięcioletnią kadencję. Za politykę zagraniczną i obronność wyspy odpowiada Wielka Brytania.

Geografia[]

Wyspa jest w większości nizinna, jedynie w części północnej znajdują się wzgórza, sięgające do wysokości 621 m n.p.m. (góra Snaefell).Wybrzeże wyspy ma charakter klifowy a jego łączna długość wynosi 160 kilometrów. W ok. 30% pokryta jest wrzosowiskami i krzewami. Temperatura waha się od 5°C w lutym do ok. 20-25°C w lipcu.

Wykorzystanie ziemi[]

  • Ziemia orna 9%
  • Pastwiska 46%
  • Obszary leśne i zadrzewione 6%
  • Nieużytki, obszary górskie itp. 25%

Ludność[]

W 2006r. populacja wyspy Man liczyła 80,058 osób, z czego 26,218 zamieszkiwało stolicę Douglas. 47,6% stanowiły osoby urodzone na wyspie, kolejne 37,2% w Wielkiej Brytanii, 3,4% w w Szkocji, 2.1% w Irlandii Północnej i niespełna 1.2% w Irlandii.

Gospodarka[]

Podstawą gospodarki jest turystyka. W roku 1992 Man odwiedziło 302 tysiące turystów. Ludność zajmuje się uprawą, m.in. ziemniaków oraz drzew owocowych, a także hodowlą bydła, owiec, drobiu.Dominuje przemysł rolno-spożywczy, włókienniczy, pamiątkarski. Wyspa emituje własne banknoty, monety, znaczki pocztowe.

Wyścigi motocyklowe[]

Od 1904 r. na wyspie Man organizowane są "Isle of Man TT Races" - uliczne wyścigi motocyklowe zaliczane do jednych z najbardziej widowiskowych i niebezpiecznych imprez tego typu na świecie. Wyspa jest jedynym terytorium należącym do Wielkiej Brytanii, na którym nie obowiązuje ograniczenie prędkości.

Advertisement