Wielka Brytania
Advertisement
EnglandKent
Eurotunnel 3

Eurotunel - wizytówka Kent

Kent - hrabstwo niemetropolitarne położone w południowo-wschodniej Anglii nad Kanałem La Manche. Składa się z dziecięciu dystryktów i jednej samodzielnej jednostki administracyjnej Medway. Centrum administracyjnym hrabstwa jest Maidstone. Liczba ludności hrabstwa wynosi 1,6 mln mieszkańców (2003) a powierzchnia 3 736 km². Duże ośrodki miejskie w Kent to Canterbury, Folkestone i Dover. Na terenie hrabstwa znaleziono pierwsze dowody ludzkiego istnienia (narzędzia i topory, ok. 250 000 p.n.e). Do niedawna Kent był wizytówką Anglii zważywszy na duży ruch promowy. Obecnie ruch lotniczy zmniejszył liczbę przybyłych do hrabstwa osób, jednak dalej wiele osób stąd zaczyna poznawanie Anglii po przejechaniu Eurotunelu. Z uwagi na liczne sady i ogrody hrabstwo nosi przydomek "ogrodu Anglii".

Położenie[]

Hrabstwo graniczy z East Sussex, Surrey, Wielkim Londynem i Esseksem a także Kanałem La Manche i Morzem Północnym od wschodu. Przez Kanał La Manche hrabstwo graniczy nominalnie z Francją a granica przypada w środku Eurotunelu. Położenie na najkrótszej drodze między Londynem i kontynentalną Europą spowodowało, że hrabstwo było wielokrotnie areną bitew, w tym Bitwy o Anglię.

Historia[]

Obszar hrabstwa był zamieszkały od czasu paleolitu; znajdują się tu dowody na osadnictwo ze wszystkich epok prehistorycznych np. megality w Medway. Nazwa hrabstwa wywodzi się z brytońskiego słowa cantus oznaczającego "skraj, krawędź". Juliusz Cezar w swym opisie z r. 51 użył nazwy Cantium. W r. 597 papież Grzegorz I wyznaczył pierwszego arcybiskupa Canterbury a został nim Augustyn. W XI w. po inwazji Wilhelma Zdobywcy hrabstwo przyjęło motto "niezwyciężeni" - istotnie opór przeciw Normanom trwał tu najdłużej. W średniowieczu Kent był miejscem kilku dużych rebelii, m. in. rewolty chłopskiej w r. 1381 i rebelii Wyatta przeciw królowej Marii Tudor, tzw. krwawej Mary. XVIII wiek to okres, w którym hrabstwo wzbogaciło się na przemycie z kontynentu, który odbywa się na całym południowym wybrzeżu od Kornwalii po wschodnie wybrzeże. Podczas II wojny światowej nad hrabstwem rozegrała się powietrzna bitwa o Anglię.

Gospodarka[]

W roku 2003 przyrost brutto hrabstwa wyniósł 18 126 mln funtów, z czego 12 783 mln przypada na sektor usług, 5 057 mln na przemysł i 287 mln na rolnictwo. Północny obszar hrabstwa jest silnie zindustrializowany, z przewagą przemysłu mineralnego; cementowni i cegielni.

Advertisement