Wielka Brytania
Advertisement
EnglandCheshire
751px-Bickerton Hill

Bickerton Hill w hrabstwie Cheshire

Cheshire (wym. /ˈtʃɛʃə/), dawna, spotykana jeszcze nazwa County of Chester - hrabstwo niemetropolitarne w północno-zachodniej Anglii, składające się z sześciu dystryktów, a jako hrabstwo ceremonialne obejmujące dodatkowo miasto Warrington i dystrykt Halton, będące jednolitymi jednostkami administracyjnymi. Ośrodkiem administracyjnym jest Chester. Hrabstwo zamieszkuje 993 200 osób (dane z roku 2001) na powierzchni 2 343 km². Nazwa hrabstwa jest wiązana z gatunkiem sera.

Położenie[]

Hrabstwo Chester graniczy od zachodu z Walią, od północy z hrabstwami Merseyside i Greater Manchester, od wschodu z Derbyshire, od południa z hrabstwami staffordshire i Shropshire.

Nazwa[]

Nazwa hrabstwa pochodzi od wczesnej nazwy miasta Chester i po raz pierwszy została zapisana jako Legeceastercir w Kronice anglosaskiej z roku 980. W ciągu następnych wieków przeszła kilka zmian w duchu języka angielskiego, ewoluując do współczesnej nazwy Cheshire.

Historia[]

Według zapisu w Domesday Book (1086) ówczesne hrabstwo miało większą powierzchnię niż dzisiejsze - zawierało jednostki administracyjne dziś wchodzące w skład Walii. Istnieją również opinie, że hrabstwo zawierało terytoria wchodzące dziś w skład hrabstwa Lancashire, jednak badania historyków wskazują, że prawie zawsze północną granicą hrabstwa była rzeka Mersey. W r. 1397 dzięki wsparciu króla Ryszarda II hrabstwo wzbogaciło się o ziemie należące dotąd do Walii, co podniosło jego prestiż. Duże znaczenie w tym akcie promocyjnym miała obecność pięćsetosobowej "straży hrabstwa Cheshire". Od tego czasu pełny tytuł królewski brzmiał King of England and France, Lord of Ireland, and Prince of Chester. Żadne inne hrabstwo Anglii nie było w ten sposób uhonorowane. W r. 1998 dwa dystrykty Halton i Warrington zmieniły swój status administracyjny stając się samodzielnymi jednostkami administracyjnymi.

Gospodarka[]

Gospodarka hrabstwa składa się z wielu sektorów, ze szczególnym naciskiem na rolnictwo, biotechnologię, przemysł motoryzacyjny i turystykę. Hrabstwo ma jednak charakter rolniczy, a jego zabudowa jest w przeważającej części wiejska. Rolnictwo obejmuje głównie chów bydła mlecznego i rzeźnego. Przemysł chemiczny w hrabstwie ma swoje korzenie w starożytności, kiedy to w czasach inwazji rzymskiej wydobywano sól kamienną w Middlewich i Northwich. Sól wydobywa się do dzisiaj w ramach konsorcjum British Salt. Przemysł motoryzacyjny związany jest z produkcją samochodów Bentley i Vauxhall.

Advertisement