FANDOM


Oldway

Rezydencja Isaaca Singera

Paignton – miasto w w Anglii w hrabstwie Devon, położone nad zatoką Lyme. 3 mile na południowy zachód od Torquay. Wraz z Brixham i Torquay tworzą trójmiasto Torbay, oficjalnie uznaną w roku 1998 i funkcjonującą na zasadzie niezaleznej jednostki administracyjnej unitary authority[1]. Miasto zamieszkuje 47 000 osób (dane na 2001 rok).

Historia

Najstarsze zapisy dotyczące miasta znajdują się w Domesday Book z roku 1086 - pisownia miasta brzmiała Peynton. We współczesnej formie nazwa pojawiła się po raz pierwszy w roku 1837.

Do XIX wieku była to mała osada rybacka do momentu budowy nowej przystani w roku 1837, znana głównie z uprawy kapusty i produkcji cydra, lokalnego napoju alkoholowego z jabłek.. W latach 60. dziewiętnastego wieku Isambard Kingdom Brunel wybudował kolej łączącą miasto z Exeterem i Londynem, co spowodowało rosnącą popularność miejscowości jako ośrodka wypoczynkowego. Swoją posiadłość miał tu Isaac Merritt Singer, amerykański konstruktor maszyn do szycia, którą zbudował za pieniądze z biznesu[2]. W ośrodku tym miała przebywać Isadora Duncan[3].

Atrakcje turystyczne

  • Torbay Picture House - uważany za najstarszy w Europie budynek stworzony jako kino[4] w roku 1914. Kino często odwiedzała pisarka powieści kryminalnych Agatha Christie mieszkająca w sąsiednim Torquay.
  • Paington ZOO - ogród zoologiczny wybudowany w roku 1923 przez milionera Herberta Whitleya[5]. Jest największym ogrodem zoologicznym w południowo - zachodniej Anglii, z jedną z największych w Europie kolekcji zwierząt.

Przypisy

  1. Torbay council history (dostęp 9 stycznia 2009)
  2. Isaac Merritt Singer
  3. John Hadfield The Shell guide to England, London 1970, Rainbird
  4. Bringing film history to life
  5. Paignton Zoo homepage

Wykorzystano materiał z Wikipedii