FANDOM


Cornish

Półwysep Kornwalijski - widok satelitarny

Półwysep Kornwalijski (ang. Cornish Peninsula) – półwysep w południowo-zachodniej Anglii, na wyspie Wielka Brytania, położony między Morzem Celtyckim (de facto Oceanem Atlantyckim) i Kanałem Bristolskim na północy a Kanałem La Manche na południu. Długość półwyspu to ok. 250 km, szerokość do 100 km. Najbardziej skrajnym miejscem półwyspu jest Land's End, a najbardziej położony na południe - Lizard. Pod względem administracyjnym, na półwyspie znajdują się hrabstwa Kornwalia, Devon i część Somersetu od Zatoki Bridgwater. Zamieszkały jest przez ponad milion osób.

Linia brzegowa

Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona z powou riasowego typu wybrzeża. Wnętrze zajmują, zbudowane z odpornych skał granitowych i piaskowych, kopulaste wyżyny - Dartmoor i Exmoor (do 621 m n.p.m., High Willhays), pokryte wrzosowiskami i torfowiskami. Oba masywy zostały objete ochroną - znajdują się tam parki narodowe.

Półwysep Kornwalijski jest obszarem rolniczo-hodowlanym, ponad 60% zajmują pastwiska, większe skupiska ludności występują na południowym wybrzeżu, stanowiącym ważny region turystyczny, występują tu liczne kąpieliska (tzw. Cornish Riviera).