FANDOM


Oswestry - Historic buildings in town centre

Zabytkowa zabudowa centrum

Oswestry - (czyt. /ˈɒzwəstɹɪ/, wal. Croesoswalt) miasto w Wielkiej Brytanii. w Anglii w hrabstwie Shropshire. Położone jest blisko granicy z Walią u zbiegu dróg krajowych A5, A483 i A495. Miasto jest stolicą gminy Oswestry i trzecim pod względem wielkości miastem hrabstwa, po Telford i Shrewsbury. Miasto zamieszkiwało w roku 2001 16 660 osób. W większości swej historii znajdowało się pod wpływem Anglii lub Walii.

Historia

Obszar zaludniony był w czasach prehistorycznych. na terenie miasta istnieje grodzisko z roku 550 p.n.e., a fortyfikacje widoczne są aż po dziś. Na terenie obecnego miasta miała miejsce bitwa pod Maserfield (r. 642), w której starli się anglosaski król Penda i król Oswald, który zginął w walce. Prawdopodobnie nazwa miasta pochodzi od jego imienia, a właściwie zwrotu "drzewo Oswalda". W roku 1190 miasto uzyskało prawo urządzania targu w środę. Miasto pojawia się w Domesday Book z r. 1086 jako miejsce zamku.

Będąc miastem granicznym z Walią, przez cała historię miasta odczuwało wpływy kultury walijskiej, widoczne np. w nazewnictwie ulic. W średniowieczu miasto kilkakrotnie zmieniało swą przynależność. W roku 1400 w mieście wybuchła rebelia przeciwko królowi Henrykowi IV, którą wywołał i której przewodniczył Owen Glendower - książę walijski.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki