FANDOM


11zamoke

Zamek w Okehampton

Oke11

Stacja kolejowa w Okehampton

Okehampton - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Devon, położone na północnym krańcu parku narodowego Dartmoor nad rzeką Okement. W przeszłości ośrodek produkcji wełny i lokalne centrum komunikacyjne.

Wojsko

W pobliżu miasta znajduje się jeden z największych wojskowych centrów szkoleniowych (głównie Marines), zwany od nazwy miasta Okehampton Camp. Jest bazą corocznego rajdu żołnierzy Ten Tors, w którym biorą udział kadeci, harcerze a także żołnierze z Australii i Nowej Zelandii.

Historia

Okolice miasta zamieszkane były co najmniej od czasów inwazji rzymskiej, o czym świadczy obecność rzymskiego fortu niedaleko miasta. Miasto było w średniowieczu ośrodkiem produkcji i sprzedaży wełny a także pełniło funkcje obronne; w pobliżu istnieje zamek zbudowany w stylu motte na początku XI wieku i uwieczniony zapisem w Domesday Book jako własność szeryfa Devonu. Zamek częściowo rozebrano w XV wieku.

Stacja kolejowa

Stacja kolejowa w Okehampton powstała w roku 1871, na tzw. północnej trasie, łączącej Exeter z Plymouth, przebiegającej przez park narodowy Dartmoor. w r. 1972 zlikwidowana na mocy Beeching Axe, projektu redukujące wydatnie długość brytyjskich linii kolejowych. Od r. 1997 w ponownym użyciu, obsługuje turystyczną linię kolejową do kamieniołomów Meldon Quarry. Od r. 2009 w dni wolne od pracy stacja obsługuje połączenie z Exeterem.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki