FANDOM


EnglandNottinghamshire
Nottingham-express-transit

Tramwaj w Nottingham

Nottinghamshire (w skrócie Notts) – hrabstwo niemetropolitarne położone w regionie East Midlands w środkowej Anglii, które zamieszkuje około 1 mln (2006) mieszkańców na powierzchni 2 160 km². Miasto Nottingham wchodzi w skład hrabstwa ceremonialnego, faktycznie stanowi jednolitą jednostkę administracyjną. Centrum administracyjnym jest West Bridgford. Hrabstwo Nottinghamshire pozostaje w stosunkach partnerskich z Poznaniem. Na terenie hrabstwa leży las Sherwood znany z opowieści o Robin Hoodzie.

Położenie

Hrabstwo graniczy od północnego zachodu z South Yorkshire, od wschodu z Lincolnshire, od południa z Leicestershire a od wschodu z Derbyshire. Ziemie hrabstwa położone są na złożach węgla kamiennego i, w okolicach Eakring, ropy naftowej. Pod względem geologicznym obszar zbudowany jest z wapienia i piaskowca, które przeważają na wschodzie. Północ hrabstwa to równina Yorku. Od zachodu obszar hrabstwa osłaniają Góry Pennińskie.

Historia

Hrabstwo leży na rzymskiej drodze z Exeteru do Leicester, na jego terytorium zachowały się ślady budownictwa rzymskiego. Osadnictwo angielskie rozpoczęło się w V wieku a ziemie hrabstwa weszły w skład królestwa Mercji. Choć nazwa hrabstwa pojawia się po raz pierwszy w roku 1016, do roku 1568 było ono faktycznie zjednoczone z Derbyshire. W okresie średniowiecza hrabstwo było ośrodkiem rolniczym, ze specjalnością słodownictwo i produkcja wełny. W czasach rewolucji przemysłowej wraz z dostępem hrabstwa do środków transportu, w hrabstwie rozwinął się przemysł lekki – produkcja sznurowadeł i wyrobów z bawełny. Wiek XIX to również okres rozwoju kopalń, które podupadły po strajkach górniczych w latach 80. XX wieku.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki