FANDOM


3314921958 493a0f803a

Kosciół w Newton-le-Willows

Newton-le-Willows - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Merseyside przy jego wschodniej granicy, położone mniej więcej w połowie między Liverpoolem i Manchesterem, 4 km na wschód od St Helens i 11 km na południe od Wigan. W r. 2001 miasto zamieszkiwało 21 tys. osób. Z przyczyn historycznych w mieście znajdują się dwa centra oddalone od siebie o ok. 1.5 kilometra.

Historia

Podczas angielskiej wojny domowej siedziba bitwy pod Burnaburth. Rozwój miasta rozpoczął się w XIX wieku z chwilą rozkwitu kolei. W r. 1831 otwarto tu odlewnię żelaza Vulcan Foundry, która przeistoczyła się w jednego z największych na świecie producenta lokomotyw. W zachodniej części miasta powstała fabryka wagonów. Parlamentarzysta z Liverpoolu, William Huskisson, podczas uroczystości otwarcia kolei Liverpool and Manchester Railway, został przejechany przez lokomotywę. Na miejscu wypadku stoi pamiątkowa tablica. W mieście powstały dwie stacje kolejowe: Newton-le-Willows i Earlestown; dziś są to dwie najstarsze istniejące stacje kolejowe w kraju.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki