FANDOM


Nqy.jpg

Nadbrzeże w Newquay

Newquay (korn. Tewynn Pleustri) – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii na Półwyspie Kornwalijskim, z jego północnej strony, nad Oceanem Atlantyckim.. Najpopularniejszy ośrodek surfingu na Wyspach Brytyjskich, znany jako "stolica brytyjskiego surfingu". Również popularny wśród młodzieży ośrodek clubbingu i życia nocnego. W pobliżu wojskowo-cywilne lotnisko, jedyne w Kornwalii. Liczy 22 000 mieszkańców, w sezonie letnim liczba ta wzrasta do 100 tysięcy.

Historia

Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z epoki żelaza. W średniowieczu istniał tu niewielki port rybacki, choć nie jest wymieniony w Domesday Book; wymienia się tylko dom Towan Blystra. roku 1439 biskup Exeteru wydaje polecenie zbudowania w tym miejscu "nowego nabrzeża (ang. New Quay). Pierwszy spis powszechny z r. 1801 księguje 1300 mieszkańców. Do XX w. port rybacki, specjalizujący się w połowie sardynek i krabów. Turystyka rozwinęła się tu w XX w., zwłaszcza w drugiej jego połowie ze względu na korzystne warunki do surfingu.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki