FANDOM


2858668601 d6c0169156

Widok na mioasto znad morza

Newbiggin-by-the-Sea - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Northumberland, położone u brzegu Morza Północnego, 22 km na północny wschód od Newcastle upon Tyne. W r. 2001 miasto zamieszkiwało 7 100 osób.

Historia

Pierwsze przywileje zostały nadane miastu w r. 1204, a gwarantowały miastu cotygodniowy targ i festyn w wigilię nocy św. Bartłomieja, mogący odbywać się przez 8 dni[1]. Przez większą część historii była miastem rybackim jednak w XIV w. miasto, a właściwie jego port stanowiło punkt strategiczny w walce ze Szkotami. W XV w. uważano Newbiggin za trzeci co do znaczenia port w kraju na wschodnim wybrzeżu po Londynie i Kingston upon Hull. W r. 1868 miasto było na końcu pierwszej linii telegraficznej łączącej Anglię i Skandynawię. W tym czasie był również popularną miejscowością wypoczynkową.

Przypisy

  1. Newbiggin-by-the-Sea]

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki