FANDOM


Edwards

Eddie Edwards

Eddie

Skoczek w kombinezonie

Michael Edwards, Eddie „Eagle” Edwards (ur. 5 grudnia 1963 w Cheltenham) – pierwszy z dwóch brytyjskich skoczków narciarskich, oficjalnie ogłoszony najgorszym skoczkiem narciarskim w historii.

Nietypowość

Eagle skakał średnio o około 25 metrów mniej niż przedostatni zawodnik. Jego rekord życiowy wynosi 117 metrów. Skakał w okularach korekcyjnych, na które nakładał gogle. Z owej beznadziejnej postawy uczynił doskonałe źródło zysków. Stał się także gwiazdą muzyki. Piosenka „Fly Eddie Fly” wchodzi do pierwszej pięćdziesiątki przebojów Wielkiej Brytanii. W Finlandii również kochają Eddiego – tam utwór „Mun niemi en Eetu” dochodzi do 2. miejsca na liście przebojów!

Największe osiągnięcia

Eddie miał dwa „sukcesy”.

  • 55. miejsce podczas mistrzostw świata w niemieckim Oberstdorfie. Startowało wówczas tylko 55 zawodników, dzięki czemu Edwards zajął najwyższą pozycję w karierze;
  • 56. miejsce podczas olimpiady w Calgary w 1988 roku. Wówczas startowało 57 zawodników, ale ostatni złamał nogę, w związku z czym Edwards jedyny raz w karierze zajął miejsce wyższe niż ostatnie.

W 1989 roku FIS wprowadziła kwalifikacje, uniemożliwiając Edwardsowi starty w konkursach. Skoczek zakończył karierę. Kiedy jednak w 2006 roku chciał wrócić do skakania (igrzyska w Turynie), kategorycznie mu tego zabroniono,

Zobacz też