FANDOM


Wm

Westminster nocą

Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa. Jest również stolicą Anglii. Położony nad Tamizą, jest drugim największym miastem Europy (po Moskwie a przed Paryżem), jest największym miastem Unii Europejskiej. Liczba mieszkańców Wielkiego Londynu wynosi około 8,2 miliona (dane za rok 2006) na obszarze 1607 km²; cała aglomeracja londyńska, łącznie ze wszystkimi przyległymi miastami (od Tonbridge na południowym wschodzie po Windsor na północnym zachodzie) liczy ok. 20 milionów mieszkańców.

Współczesny Londyn jest największym centrum finansowym świata, od roku 2006 plasuje się przed Nowym Jorkiem. W Londynie usytuowanych jest kilkaset banków, największa giełda w Europie (trzecia na świecie), liczne towarzystwa ubezpieczeniowe i inwestycyjne. Londyn jest także ogromnym ośrodkiem medialnym. Miasto odwiedza rocznie około 30 milionów turystów.

Definicja miasta i podział administracyjny

Istnieje kilka definicji Londynu. Najszerszą jest obszar administracyjny zwany Greater London mieszczący się prawie w całości wewnątrz obwodnicy M 25.

Administracyjnie Wielki Londyn (Greater London) jest podzielony na 32 dzielnice (boroughs) oraz autonomiczne City. Z tego 12 dzielnic wraz z City of London tworzą Inner London, a pozostałe - Outer London.

Ważniejsze zabytki Londynu

  • Twierdza Tower of London, będąca w swej historii budowlą obronną oraz więzieniem.
  • Hyde Park, założony w r. 1536 o powierzchni 2,5 km2. Założony przez Henryka VIII.
  • Buckingham Palace - siedziba królewska od r. 1837
  • Houses of Parliament - siedziba parlamentu brytyjskiego
  • Big Ben - zegar na wieży przy moście na Tamizie.

przygotowano na podstawie materiału z Wikipedii