FANDOM


Pierliv

Nadbrzeże portowe w Liverpool

Liverpool – miasto położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, ok. 340 km od Londynu, na północnym brzegu rzeki Mersey przy jej ujściu do Morza Irlandzkiego. Centrum administracyjne hrabstwa Merseyside. Liczy ok. 500 tysięcy mieszkańców.

Jest drugim po Londynie ośrodkiem portowym Wielkiej Brytanii i jednym z najważniejszych ośrodków miejskich w historii, głównie dzięki handlowi niewolnikami, a także handlowi i komunikacji pasażerskiej z Ameryką. Jest również ważnym ośrodkiem przemysłowym oraz kulturalnym i naukowym. Miasto zostało dotkliwie zniszczone podczas II wojny światowej, jednak dużą część zabytków odbudowano. Pod względem liczby galerii i muzeów Liverpool ustępuje w Wielkiej Brytanii jedynie Londynowi.

Historia

Gmina Liverpool została formalnie utworzona w roku 1207, jednak do XVI wieku nie liczyła więcej niż 500 mieszkańców i miała identyczny układ ulic co w momencie powstania. Miasto zyskało znaczenie dopiero w okresie angielskiej wojny domowej. W roku 1699 wyruszył stąd pierwszy statek do Afryki, mający przywieźć niewolników. Handel z krajami basenu karaibskiego wkrótce spowodował rozwój portu; w roku 1715 powstał pierwszy dok. Pod koniec XVIII wieku Liverpool stał się światowym centrum handlu niewolnikami - przybywało tu 41 procent niewolników sprowadzanych do Europy oraz ok. 40 procent całego światowego handlu. Po połączeniu koleją Liverpoolu z Manchesterem miasto wzmocniło swą pozycję. Nastąpił boom demograficzny, wzmocniony dodatkowo emigracją z Irlandii w okresie wielkiego głodu. Miasto rozwinęło się dodatkowo podczas rewolucji przemysłowej. Podczas II wojny światowej ciężko zbombardowane.

Kultura

Z Liverpoolem kojarzy się zespół The Beatles, który w tym mieście powstał, rozwijał się i dawał swoje pierwsze koncerty w klubie The Cavern. Zespół był elementem większej całości, zwanej sceną liverpoolską.

Kominikacja

Liverpool to ważny węzeł kolejowy, drogowy i lotniczy (John Lennon Airport), o znakomitej komunikacji nie tylko ze stolicą i pobliskim Manchesterem, ale z całą Anglią oraz północną Walią i południową Szkocją'. Stacja kolejowa Liverpool Lime Street należy do największych w Anglii.

Sport

W Liverpoolu są dwa znane kluby piłkarskie: Liverpool F.C. ("The Reds") i Everton F.C. ("The Toffees"). Liverpool F.C. jest najbardziej utytułowanym angielskim klubem piłkarskim. 18 razy zdobywał mistrzostwo Anglii oraz 7 Puchar Anglii, 5-krotnie Puchar Europy i 3-krotnie Puchar UEFA (1973, 1976, 2001) oraz został najlepszym klubem piłkarskim w Europie. Stadion na Anfield Road jest rezerwowym obiektem reprezentacji Anglii (po Wembley).

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki