FANDOM


EnglandLeicestershire
BelvoirCastle

Belvoir Castle

Leicestershire - hrabstwo niemetropolitarne w centralnej Anglii, składające się z siedmiu dystryktów niemetropolitarnych, a jako hrabstwo ceremonialne obejmujące także miasto Leicester, będące faktycznie jednolitą jednostką administracyjną. Ośrodkiem administracyjnym jest Glenfield. Hrabstwo zamieszkuje 933 400 osób (według stanu na r. 2001) na powierzchni 2 156 km².

Położenie

Hrabstwo znajduje się w centralnej części Anglii i graniczy od północy z hrabstwami Nottinghamshire, od wschodu z Lincolnshire, od południa z Northamptonshire i od zachodu z Warwickshire i Rutland. Przez hrabstwo przepływa rzeka Soar i wpada do Trent. Południowy zachód hrabstwa leży na terenie National Forest. najwyższym wzniesieniem hrabstwa jest Bardon Hill o wysokości 278 m n.p.m.

Historia

Leicestershire jest wzmiankowane w Domesday Book z r. 1086. w postaci czterech gmin (wapentake). Od tego czasu granice hrabstwa nie zmieniły się w sposób znaczny. W wyniku reformy administracyjnej z r. 1974 zmieniono status gminy Leicester, tworząc samodzielną jednostkę administracyjną.

Gospodarka

W roku 2003 przyrost brutto hrabstwa wyniósł 9 509 mln funtów, z czego 6 321 mln przypada na sektor usług, 3 045 mln na przemysł i 142 mln na rolnictwo. Od czasu rewolucji przemysłowej hrabstwo było istotny287m centrum przemysłu ciężkiego; tu powstał największy dzwon w Anglii dla katedry św. Pawła w Londynie. Wytapiano także szkło dla budowy i remontu katedr. Obecnie w hrabstwie wytwarza się samochody sportowe w takich firmach jak Triumph Motorcyckes w Hinckley i Noble Automotive oraz lokomotywy w Loughborough. Hrabstwo jest również obszarem rolniczym z przewagą hodowli owiec. Stąd pochodzą najważniejsze brytyjskie rasy. Tu również wytwarza się produkty charakterystyczne dla kuchni angielskiej - sery stilton i Red Leicester oraz pieróg pork pie.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki