Fandom

Wielka Brytania

Leamington Spa

439stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Dyskusja0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Leaming.jpg

Główna promenada Leamington

Royal Leamington Spa, skracany do Leamington Spa lub Leamington - miasto uzdrowiskowe w Anglii, w hrabstwie Warwickshire położone nad rzeką Leam, 16 km na południe od Coventry i 25 km od Birmingham. Uważa się, że miasto leży najbliżej geograficznego środka Anglii. W r. 2001 jego populacja wynosiła 45 114 osób, co dawało mu trzecie miejsce w hrabstwie po Nuneaton i Rugby. W mieście znajduje się wiele parków i ogrodów. Miasto jest notorycznie nękane przez powodzie.

Historia Edytuj

Leamington jest miastem stosunkowo młodym, aczkolwiek był wymieniony już w Domesday Book (1086 r.) jako Lamintone. Znaczenia nabrał dopiero po odkryciu leczniczego charakteru miejscowych wód. Pierwsze źródło zastoowane komercyjnie zostało odkryte w r. 1784. Dwadzieścia lat później otwarto stację pomp i infrastrukturę uzdrowiskową Royal Pump Rooms and Baths. Leamington stał się modnym ośrodkiem leczniczo-wypoczynkowym, przyciągającym znanych i bogatych kuracjuszy. W r. 1838 królowa Wiktoria nadała miastu przedrostek royal. Uzdrowisko straciło znaczenie w II połowie XIX wieku, aczkolwiek właśnie w tym okresie Leamington stał się popularnym celem turystycznym dla mieszkańców dynamicznie rozwijających się Coventry i Birmingham. W okresie II wojny światowej w mieście mieszkała Wolna Armia Czechosłowacka.

Gospodarka Edytuj

Największym przemysłem miasta jest turystyka. Do niedawna istniały tu zakłady Forda produkujące silniki, zlikwidowane w r. 2008. W Leamington znajdują się firmy wytwarzające gry komputerowe.

Więcej w Fandom

Losowa wiki