FANDOM


Launceston

Zamek w Launceston

Launceston (korn. Lanstefan) IPA /ˈlɔːnsən/ w Kornwalii, /ˈlɔːnstən/ w pozostałych częściach Anglii – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Kornwalia. Jest położone trzy kilometry od granicy z hrabstwem Devon nad rzeką Tamar. Zwane jest "bramą do Kornwalii" (ang. Gateway to Cornwall). Z populacją 7 135 mieszkańców (dane na r. 2001) jest największym miastem w przestrzeni między Dartmoor a Bodmin Moor.

Historia

W XI w. wzniesiono tu zamek w celu ochrony przyległego terytorium - dokonał tego Robert de Mortain, brat Wilhelma Zdobywcy. Za rządów Henryka III ulokowano tu mennicę. Do roku 1835 Launceston był stolicą hrabstwa i jego centrum administracyjnym, później został zastąpiony przez Bodmin. Podczas angielskiej wojny domowej miasto było wierne rojalistom; przez kilka lat przebywał tu sen Karola I. W Launceston znajduje się jedyny dokument podpisany przez królową Marię Stuart i jej męża, Wilhelma Orańskiego.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki