FANDOM


EnglandLancashire.png
Zatoka Morecambe Bay

Lancashire (czyt. /ˈlæŋkəˌʃə/) - hrabstwo niemetropolitarne w północno-zachodniej Anglii. Składa się z dwunastu dystryktów niemetropolitarnych, a jako hrabstwo ceremonialne obejmuje także samodzielne jednostki administracyjne Blackpool i Blackburn with Darwen. Ośrodkiem administracyjnym jest Preston. Hrabstwo zamieszkuje 1 451 500 osób (dane z r. 2001) na powierzchni 3 079 km². Jako hrabstwo historyczne obejmowało również Liverpool i Manchester.

Położenie

Hrabstwo leży na zachodzie Gór Pennińskich. Naturalną zachodnią granicę hrabstwa stanowi Morze Irlandzkie. Od lądu Lancashire graniczy na północy z hrabstwem Cumbria, od wschodu z North Yorkshire i West Yorkshire, a od południa z hrabstwami metropolitarnymi Merseyside i Greater Manchester. Najwyżej położonym punktem hrabstwa jest Gragereth na wysokości 627 m n.p.m.

Historia

Hrabstwo powstało w r. 1182, zatem później niż wiele innych hrabstw. Pojawia się w Domesday Book z r. 1086 jako prowincja między rzekami Ribble i Mersey. Granice hrabstwa zmieniały się wiele razy w jego historii. Hrabstwo dzieliło się na sześć tzw. setek. Symbolem hrabstwa była czerwona róża na białym tle, będąca jednocześnie symbolem rodu Lancasterów (części rodu Plantagenetów), znana w historii z piętnastowiecznej Wojny Dwóch Róż. Symbol hrabstwa z tamtego okresu, czerwona róża na białym tle, nigdy nie została oficjalnie zarejestrowana. W 1889 r. reforma administracyjna uszczupliła granice hrabstwa. W XX w. hrabstwo zostało silnie zurbanizowane, zwłaszcza w jego południowej części. Granice poszerzono m. in. o Blackpool, St Helens i Warrington. Kolejna reforma administracyjna w r. 1974 jeszcze bardziej ograniczyła teren hrabstwa odłączając od niego m. in. Barrow-in-Furness, Liverpool i Manchester.

Gospodarka

W roku 2003 przyrost brutto hrabstwa wyniósł 19 206 mln funtów, z czego 12 560 mln przypada na sektor usług, 6 352 mln na przemysł i 294 mln na rolnictwo.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki