FANDOM


Knaresborough

Widok na miasto znad rzeki

Knaresborough - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, w hrabstwie North Yorkshire, położone nad rzeką Nidd, 6 km na wschód od Harrogate. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 14 740 osób. Miasto ma charakter uzdrowiskowy.

Historia

Knaresborough wymienione jest w Domesday Book z r. 1086 jako Chednaresburg. Za czasów Normanów istniał tam zamek, jednak od ok. roku 1100 zaczął się rozwijać ośrodek miejski w charakterze centrum handlowego dla zamku. W tym czasie powstaje kościół parafialny św. Jana. W 1115 r. Serlo de Burgh zostaje pierwszym lordem Knaresborough. Według badań dra Arnolda Kelletta w mieście po raz pierwszy wypłacano zasiłek dla biednych i potrzebujących, tzw. Maundy Money za sprawą króla Jana Bez Ziemi[1]. Podczas angielskiej wojny domowej zamek był oblegany przez siły Parlamentu i poddał się ostatecznie po dwóch latach.

Varia

  • W mieście znajduje się najstarsza apteka w Anglii, działająca nieprzerwanie od r. 1720[2].
  • Co roku w lecie odbywa się tradycyjny "wyścig łóżek".

Przypisy

  1. What is Maundy Money?
  2. De oldest Chymist Shoppe in England

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki