FANDOM


Jarrow

Centrum miasta

Jarrow – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Tyne and Wear, położone nad rzeką Tyne ok. 20 km od Morza Północnego. W roku 2001 miasto zamieszkiwało 27 000 osób. Miastem partnerskim Jarrow jest niemiecki Wuppertal.

Historia

Za czasów panowania rzymskiego istniał tu fort, przejęty przez Anglosasów w V w. Jego nazwa pojawia się po raz pierwszy w r. 750 jako Gyrwum, co oznaczało mieszkańców bagien. W VIII w. założono tu zakon św. Pawła, z którego wywodzi się Czcigodny Bede, będący autorem m. in. przekładu Ewangelii św. Jana na staroangielski. W r. 794 Jarrow stał się drugim celem inwazji Wikingów. Zakon został rozwiązany przez Henryka VIII po przejściu kraju na anglikanizm. Miasto rozwinęło się ponownie w XIX w,. na fali rewolucji przemysłowej; wydobywano tu węgiel i powstały zakłady produkcji statków; powstały tu pierwsze na świecie płyty pancerne.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki