FANDOM


Irl11

Widok satelitarny

Irlandia - wyspa w Europie w archipelagu Wysp Brytyjskich, trzecia pod względem wielkości, o powierzchnia 84 406 km². Linia brzegowa ma długość 32 589 km. Wyspa położona jest pomiędzy Oceanem Atlantyckim a Morzem Irlandzkim. Pod względem politycznym wyspa podzielona jest na dwie części: Irlandię i Irlandię Północną, która jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Podstawowe dane

  • Powierzchnia 84 406 km2
  • Ludność 5 900 tys. mieszkańców
  • Linia brzegowa 3 700 km
  • Najwyższy punkt Carrauntoohil 1041 m n.p.m.
  • Najdłuższa rzeka: Shannon 386 km

Klimat

Klimat Irlandii to umiarkowany klimat morski typu wilgotnego. Na jego kształtowanie największy wpływ mają napływające z południowego-zachodu masy powietrza znad Oceanu Atlantyckiego i łagodząca działalność Prądu Północnoatlantyckiego. Średnie temperatury powietrza wahają się między 4 a 7ºC w styczniu i lutym, 14 do 16ºC w lipcu i sierpniu.Ilość opadów waha się między 760 mm na wschodzie do 2540 mm na zachodnim wybrzeżu. Największe dzienne nasłonecznienie jest w maju i czerwcu i wynosi wtedy 5,5 do 6,5 godziny/dobę.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki