FANDOM


Haslemere.JPG

Centrum miasta

Haslemere – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Surrey, niedaleko granicy z hrabstwami Hampshire i West Sussex. Położone jest 19 km na południowy zachód od Guldford, nad rzeką Wey, u podnóża wzgórza Blackdown. Według stanu na r. 2001 miasto zamieszkuje 15 632 osób. W Haslemere rozpoczyna się szlak turystyczny Greensand o długości 170 km, prowadzący do Hamstreet w hrabstwie Kent.

Historia

Pierwsza udokumentowana wzmianka o mieście pojawiła się w r. 1221 w formie Haselmere. Nazwa oznacza drzewa leszczyny (ang. hasel) rosnące nad jeziorem. Jezioro nie dochowało się do czasów współczesnych. Swą średniowieczną pisownię miasto zachowało do dziś, co w przypadku miast angielskich jest rzadkością. W XIV wieku Haslemere otrzymało prawa handlowe od króla Ryszarda II, potwierdzone przez królową Elżbietę II w r. 1596. Fakt ten obchodzi się do dziś corocznym festynem. Znaczenie miasta wzrosło po oddaniu do użytku w roku 1858 linii kolejowej z Portsmouth do Londynu.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki