FANDOM


Hants

Hampshire , skr. Hantshrabstwo niemetropolitarne w Anglii na południu kraju. Graniczy z hrabstwami Dorset, Wiltshire, Berkshire, Surrey i West Sussex. Centrum administracyjnym jest Winchester. Na terenie hrabstwa znajdują się samodzielne4 jednostki administracyjne Southampton i Portsmouth. Hrabstwo zamieszkuje 1 100 tys. osób na powierzchni 3 769 km².

Historia

Pierwsze osadnictwo na terenie dzisiejszego hrabstwa pochodzi z epoki neolitu; grodziska z tego okresu znajdują się w okolicach Basingstoke. Obszar był częścią terytorium Gwent, które obejmowało również Somerset i Wiltshire. W okresie inwazji rzymskiej było jednym z pierwszych terenów podporządkowanych przez rzymian. W okresie saksońskim zachodnia część hrabstwa była centrum Wesseksu. Pod Winchester pochowanych jest wielu królów saksońskich. Po podboju przez Normanów hrabstwo było miejscem polowań świty królewskiej. Od XII w. zaznacza się wzrost znaczenia portów. Z Southampton wypłynęły w swoje najważniejsze rejsy takie statki jak Mayflower czy Titanic.

Gospodarka

Hampshire jest hrabstwem o stosunkowo dużym PKB, wynoszącym 32,3 mld funtów (wraz z Southampton i Portsmouth). Najwięcej miejsc zatrudnienia znajduje się w tych dwóch miastach, toteż duża część hrabstwa ciąży właśnie w ich kierunku. Hrabstwo posiada jeden z najmniejszych wskaźników bezrobocia; w r. 2005 wynosił on 1,1 proc. 39 proc. to zatrudnieni w dużych firmach. Największymi sektorami są sektor publiczny, przemysł, rolnictwo i turystyka. W roku 2003 zanotowano 31 mln wycieczek dziennych i 4.2 mln pobytów kilkudniowych.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki