FANDOM


Gytowncentre

Centrum miasta

Great Yarmouth - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Norfolk, położone 32 km od Norwich. Port przy ujściu rzek Bure i Yare do Morza Północnego. W r. 2001 liczyło około 47,3 tys. mieszkańców. W okolicy znajdują się eksploatowane złoża gazu ziemnego.

Historia

Miasto położone jest w pobliżu rzymskiego fortu Gariannomum Na stałe zamieszkane przed podbojem Wilhelma Zdobywcy. Przywileje miasto zyskało w r. 2108, m. in. ulgi podatkowe względem urzędu w Oksfordzie, możliwość założenia gildii a także cotygodniowych hustings, będących rodzajem trybuny publicznej. W r. 1552 królowa Elżbieta I włączyła miasto pod jurysdykcję admiralską. W latach 1808 - 1814 admiralicja w Londynie mogła komunikować się z portem przy pomocy telegrafu optycznego. W r. 1845 na moście wiszącym w mieście rozegrała się tragedia. Most runął, a śmierć poniosło 79 dzieci, które przybyły na oglądać komika w beczce pchanego przez gęsi. Wypadek zdarzył się, gdy komik był pod mostem i dzieci przebiegły na jedną stronę, naruszając równowagę konstrukcji[1][2]. Podczas I wojny światowej miasto było obiektem pierwszego bombardowania z powietrza. Dokonał tego sterowiec L3 19 stocznia 1915.

Przypisy

  1. Yarmouth Suspension Bridge disaster - 1845
  2. Take a tour of Great Yarmouth's history

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki